Aktualności

Carlos Gonzalez Tejera

Smakosz i gawędziarz. Promotor żywności wysokiej jakości, tradycji kulinarnych poszczególnych krajów i regionów. Najchętniej prowadzi rozmowy przy jedzeniu i o jedzeniu. Kocha gotować prawie tak samo, jak jeść. Jest propagatorem metody sous-vide, czyli długiego gotowania potraw w szczelnie zamkniętych workach plastikowych, umieszczonych w gorącej wodzie. Przygotowane w ten sposób mięso rozpływa się w ustach i stanowi prawdziwą ucztę zmysłów.

Dziennikarz wiele lat współpracujący ze światowymi agencjami prasowymi, mediami z Hiszpanii, Polski i wielu innych europejskich krajów. Autor felietonów do magazynów „Kurier Polski”, „Voyage”, „Kuchnia”, „Hunter”, „Moje gotowanie”. Był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Polsce.

Twórca jednego z pierwszych w kraju telewizyjnych programów kulinarnych – „Między nami smakoszami”, autor programu „Warszawa od kuchni”. Organizator i szef konkursów „Złota Chochla” i „Srebrna Patelnia”. Założyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiej Akademii Gastronomicznej.

Zdobywca nagrody imienia Stanisława Wokulskiego przyznawanej przez Warszawską Radę Gospodarczą za wybitny wkład w rozwój gastronomii warszawskiej oraz popularyzacją sztuki kulinarnej.